Samsung 75" UA75AU8000UXZN multisystem LED TV Smart UHD 4K Pal NTSC Secam 110 220 240 volts 50 60 hz
Samsung
Special Discount! Save5%!
Use Promo Code 5OFFBFS At Checkout!
5OFFBFS | Copy
33% off
Shipping calculated at checkout.
SKU: SAM-UA75AU8000UXZN-1
  • 75" 4k Ultra-HD Resolution (3840 x 2160 pixels)
  • Multisystem World-Wide Color Systems: PAL/NTSC/SECAM
  • World Wide Dual Voltage: 110, 120 Volt, 220, 230, 240 Volt
  • Dynamic Crystal Color
  • Crystal Processor 4K
  • HDR
  • AirSlim
  • Motion Xcelerator
  • Q-Symphony
Limited Stock
Samsung 75" UA75AU8000UXZN multisystem LED TV Smart UHD 4K Pal NTSC Secam 110 220 240 volts 50 60 hz - 220 - Electronics
Go get the Samsung 75" UA75AU8000UXZN multisystem LED TV Smart UHD 4K Pal NTSC Secam 110 220 240 volts 50 60 hz today! This incredible television features Dynamic Crystal Color, which allows you to immerse yourself in a picture with one billion different hues of color. The Crystal Processor 4K upscaling ensures that you get up to 4K resolution for your favorite content. See dark and light in every moment; HDR expands the spectrum of light levels on your TV, allowing you to immerse a wide variety of colors and all of the visual details in even the darkest scenarios. Indulge yourself with Q-harmony-enhanced sound from your television and sound bar. In addition, Samsung introduces Airslim, a new feature of an ultra-thin profile that allows your TV to blend seamlessly with your living space for a minimalist aesthetic that stands out ever so stylishly.
Specification
  • Product Type:LED
  • Series:8
  • Display:75" 3,840 x 2,160
  • Power Supply:AC100-240V 50/60Hz
  • Power Consumption (Max, W):145 W
Video
  • Picture Engine:Crystal Processor 4K
  • PQI (Picture Quality Index):2200
  • HDR 10+:Support
  • Color:Pur Color
  • Contrast:Mega Contrast
  • Micro Dimming:UHD Dimming
  • Auto Motion Plus:Yes
  • Natural Mode Support:Yes
  • One Billion Color:Yes
  • HDR (High Dynamic Range):HDR
  • HLG (Hybrid Log Gamma):Yes
  • Color:Dynamic Crystal Color
  • Contrast Enhancer:Yes
  • Film Mode:Yes
Audio
  • Dolby Digital Plus:Yes
  • Sound Output (RMS):20W
  • Multiroom Link:Yes
  • Q-Symphony:Yes
  • Speaker Type:2CH
  • Bluetooth Audio:Yes
Smart Service
  • Samsung SMART TV:Smart
  • Web Browser:Yes
  • Gallery:Yes
  • Operating System:Tizen™
  • SmartThings App Support:Yes
Connectivity
  • HDMI:3
  • Ethernet (LAN):Yes
  • RF In (Terrestrial / Cable input / Satellite input):1/1(Common Use for Terrestrial)/1
  • eARC:Yes
  • WiFi:Only WiFi
  • Anynet+ (HDMI-CEC):Yes
  • USB:1
  • Digital Audio Out (Optical):1
  • HDMI A / Return Ch. Support:Yes
  • HDMI Quick Switch:Yes
  • Bluetooth:Yes (BT4.2)
Design
  • Design:AirSlim
  • Slim Type:Slim look
  • Stand Type:FLAT LIFT
  • Bezel Type:3 Bezel-less
  • Front and back color: Black
Dimension
  • Package Size (WxHxD, mm):‎‎1834 x 1110 x 190‎
  • Set Size without Stand (WxHxD, mm):‎1676.7 x 960.3 x 26.6‎‎‎‎‎
  • Stand (Minimum) (WxD, mm):‎1046.7 x 332.2‎
  • VESA Spec:400 x 400 mm