Samsung 75" UA75AU7000UXZN multisystem LED TV Smart UHD 4K Pal NTSC Secam 110 220 240 volts 50 60 hz
Samsung
Special Discount! Save5%!
Use Promo Code 5OFFBFS At Checkout!
5OFFBFS | Copy
28% off
Shipping calculated at checkout.
SKU: SAM-UA75AU7000UXZN
  • 75" 4k Ultra-HD Resolution (3840 x 2160 pixels)
  • Multisystem World-Wide Color Systems: PAL/NTSC/SECAM
  • World Wide Dual Voltage: 110, 120 Volt, 220, 230, 240 Volt
  • PurColor
  • Crystal Processor 4K
  • Wide Viewing Angle
  • PC on TV Feature
  • Motion Xcelerator
  • Q-Symphony
Limited Stock
Samsung 75" UA75AU7000UXZN multisystem LED TV Smart UHD 4K Pal NTSC Secam 110 220 240 volts 50 60 hz - 220 - Electronics
Choose the Samsung 75" UA75AU7000UXZN multisystem LED TV Smart UHD 4K Pal NTSC Secam 110 220 240 volts 50 60 hz, manufactured by Samsung, the world's best manufacturer of appliances! This fantastic Smart TV features PurColor makes you feel almost as if you're seeing a movie in person. It allows the TV to display a wide variety of colors for better picture quality and a more immersive watching experience. 4K upscaling with a powerful Crystal Processor ensures you get up to 4K resolution for your favorite entertainment. Because of its advanced color mapping technology, you'll get more lifelike color emotions. Finally, Surround yourself with a symphony of sound from your TV and soundbar. Q Symphony is the only soundbar that allows you to use your TV and soundbar speakers at the same time for a better surround experience without having to mute your TV speakers.
Specification
  • Product Type:LED
  • Series:7
  • Display:75" 3,840 x 2,160
  • Power Supply:AC100-240V 50/60Hz
  • Power Consumption (Max, W):145 W
Video
  • Picture Engine:Crystal Processor 4K
  • HDR (High Dynamic Range):HDR
  • HLG (Hybrid Log Gamma):Yes
  • Color:Pur Color
  • Contrast Enhancer:Yes
  • Film Mode:Yes
  • PQI (Picture Quality Index):2000
  • HDR 10+:Support
  • Contrast:Mega Contrast
  • Micro Dimming:UHD Dimming
  • Auto Motion Plus:Yes
  • Natural Mode Support:Yes
Audio
  • Dolby Digital Plus:Yes
  • Sound Output (RMS):20W