LG 55" 55UP75006LF Multisystem UHD LED TV Pal NTSC Secam 110 220 240 volts 50 60 hz
LG
Special Discount! Save5%!
Use Promo Code 5OFFBFS At Checkout!
5OFFBFS | Copy
34% off
Shipping calculated at checkout.
SKU: LG-55UP75006LF
  • 55" 4K Ultra HD, 3840x2160 Resolution
  • Google Assistant and Alexa compatible
  • FILMMAKER mode and HDR
  • webOS smart platform with Freeview Play, Netflix, Disney+ and more
  • AI Sound for Absorbing and atmospheric sound quality
  • Multi HDR formats including HDR10 and HLG
  • Game Optimiser and fine-tuned HDR graphics
  • ALLM and eARC
  • Bluetooth Surround Ready
  • Tuner digital DVBT
  • Sports Alert
  • 9 Picture Modes
  • USB Inputs
  • Built in Wi-Fi
  • Smart TV
Limited Stock
LG 55" 55UP75006LF Multisystem UHD LED TV Pal NTSC Secam 110 220 240 volts 50 60 hz - 220 - Electronics
DISPLAY
  • Type: 4K UHD
  • Screen Size: 55
  • Resolution: 3840x2160
  • Motion / Refresh Rate: Refresh Rate 60Hz
PLATFORM
  • BLU Type: Direct
  • Main Processor: Quad Core Processor 4K
  • Operating System (OS): webOS Smart TV
  • Number of CPUs: Quad
VIDEO
  • AI Upscaling: 4K Upscaling
  • Image Enhancing: Image Enhancing
  • AI Brightness Control: Yes
  • HDR: Active HDR
  • HDR10 Pro: Yes (4K/2K)
  • HLG: Yes (4K/2K)
  • FILMMAKER MODE™: Yes
  • Dynamic Tone Mapping / Pro (+ AI HDR Tone Mapping): HDR Dynamic Tone Mapping
  • Dimming Algorithm: LG Local Contrast
  • Upscaler: 4K Upscaler
  • HEVC: 4K@60P, 10bit
  • VP9 (Video Decoder): 4K@60p, 10bit
  • AV1 (Video Decoder): 4K@60p, 10bit
  • HGIG Mode: Yes
  • Instant Game Response (VRR/ALLM): -/Yes
AUDIO
  • Speaker (Sound Output): 20W (10W per Channel)
  • Channel: 2.0ch
  • Direction: Down Firing
  • Simultaneous Audio Output: Yes
  • AI Sound / Pro: AI SoundAI
  • Acoustic Tuning: Yes (Differ by region)
  • Surround mode => 21Y Spec Out: Ultra Surround
  • Clear Voice: Clear Voice
  • Bluetooth Surround Ready: Yes (Required Bluetooth)
  • LG Sound Sync: Yes (Required Bluetooth)
  • Sound Share: Yes
  • Sound Mode Sync: Yes
  • Sound Alive: Yes
AI SMART FUNCTION
  • ThinQ: Yes
  • Intelligent Voice Recognition: Ready
  • Speech to Text: Yes
  • LG Voice Search: Yes
  • Google Assistant: Yes
  • Amazon Alexa: Ready
  • Intelligent Edit: Yes
  • Apple Homekit: Yes
  • Google Home Connection: Yes
  • Mobile Connectivity: Yes
  • Screen Share: Yes
  • ThinQ App: Yes
  • Airplay2: Yes
  • Magic Remote Control Compatible - Magic Remote sold seperately
  • Quick Access: Yes
  • Universal Control: Yes
  • 360° VR Play: Yes
  • Web Browser: Yes
  • Music Player -> Media Player: Yes
  • LG Channels: Yes
  • TV On With Mobile: Yes
  • Wi-Fi TV On: Yes
  • Bluetooth Low Energy On: Yes (Required Bluetooth)
  • Network File Browser: Yes
  • Block access to harmful site: Yes
  • Live Plus (ACR-based Bilateral Service): Yes
  • Sports Alert: Yes
  • Music Discovery: Yes
BROADCASTING SYSTEM
  • Digital TV Reception (Terrestrial,Cable,Satellite): Yes
  • Terrestrial: DVB-T2/T
  • Cable: DVB-C
  • Satellite: DVB-S2/S
  • Analog TV Reception: Yes
  • Data Broadcasting (Country Spec): Yes
  • CI + (Common Interface): CI+1.4
  • Teletext Page: Yes (2000 page)
  • Teletext (Top/Flof/List): Yes (Flof)
  • [DVB] Subtitle: Yes
  • AD (Audio Description): Yes
  • EPG (8days): Yes
CONNECTIVITY
  • HDMI: 2 (Side)
  • Version: HDMI 2.0
  • Simplink (HDMI CEC): Yes
  • eARC / ARC (Audio Return Channel): eARC (HDMI 2)
  • USB: 1 (Side)
  • LAN: Yes (Rear)
  • CI Slot: Yes (Side)
  • RF In: 2 (Rear, RF/Sat)
  • SPDIF (Optical Digital Audio Out): Yes (Rear)
  • Wifi: Yes (802.11ac)
  • Bluetooth: Yes (V5.0)
POWER
  • Power Supply: AC 100~240V 50-60Hz
  • Standby Power Consumption: Under 0.5W