Sharp LC-32A37M Multi-System LCD TV 110 220 240 volts pal ntsc
220-Electronics
Special Discount! Save5%!
Use Promo Code 5OFFBFS At Checkout!
5OFFBFS | Copy
Sold out
Shipping calculated at checkout.
SKU: SHA-LC32A37M
This item is Discontinued
The new model is Sharp LC32M400M 32
Or see our full selection of
Multisystem LCD TV's
  • TRUE Hi Def 32" wide LCD Screen with 1080i
  • HDMI input, PC input
  • 32" Hi definition wide LCD Screen
  • 2 HDMI Inputs, Side Speakers
  • Newly Developed Real 16x9 WXGA (1366 x 768) ASV & Black TFT LCD Panel
  • World-Wide NTSC/PAL/SECAM Color System - Watch any video signal on this TV!
  • NTSC M, PAL BG/PAL I/Secam BG, DK/ PAL DK TV tuners
Out of stock
Sharp LC - 32A37M Multi - System LCD TV 110 220 240 volts pal ntsc - 220 - Electronics
Sharp LC-32A37M Multi-System LCD TV; PAL, NTSC and Secam 110-240 Volts:
Multi-System TV - PAL, NTSC and Secam Formats
Multi-System TV - PAL, NTSC and Secam
Worlwide Voltage from 110 Volts to 240 Volts!
Worldwide Voltage - 110v, 120v, 220v, 230v and 240 volt!
Multisystem LCD Flat Panel Technology
Space-Saving LCD Flat Panel Technology
Sharp LC-32A37M Multi-System LCD TV; PAL, NTSC and Secam 110-240 Volts Description:
  • WXGA ASV LCD Panel by Sharp ASV LCD Technology (1366 x 768)
  • Piano Black Finishing to match any rooms Elegance
  • Dynamic Contrast Ratio 10,000:1
  • 2 HDMI terminals (V1.3) for digital and simple connection with AV equipment
  • 6ms Response Time
  • Digital Amplifier for producing clear sound
  • Power saving ecological features such as OPC (Optical Picture Control)
  • Built In TELETEXT Circuit (TOP/FLOF)
  • Muilt System TV Tuner (PAL/SECAM/NTSC)
  • Complied with RoHS
Specifications
Video Panel Kameyama ASV Panel
Screen Size 32"
Panel/Video Proccessor 8/8bit
Resolution 1366x768
Luminance (cd/m2) 450
Viewing Angle H; 176 deg., V;176 deg.
Lamp Life 60,000 hrs
Tuner TV Receiving Systems PAL-B/G, -D/K, -I, -60, NTSC-M, SECAM-B/G, -D/K, -K/KI
Video Colour System PAL/SECAM/NTSC 3.58/NTSC 4.43/PAL 60
Tuner (Preset Channels) Auto Channel Sort
Audio Amplifier Digital
Audio Output 10W + 10W
Speakers 10 x 4cm x 2
Stereo System NICAM / A2
Convenience Functions OSD Language English/Simplified Chinese/Traditional Chinese/Arabic
TELETEXT Yes
Picture and Text Yes
OPC (Optical Picture Control) Yes (Advanced)
Terminals Video In 1
S Video In 1
Component In 2
HDMI (Ver. 1.3) 2 (Rear)
HDMI (Ver. 1.3)-PC Compliance Yes
RS-232C 1
D-sub 15 pin (PC input) 1
AV Output 1
Power Supply - 110-240V 50Hz / 60Hz
Power Consumption - Approx. 126W
Dimensions
(mm) (WxHxD)
Without stand 916 x 595 x 123
With Stand 916 x 660 x 255
Net Weight (kg) Without stand 12.2 kg
With Stand 13.4 k
Key Features
  • Sharp LC-32A37M 32" Multi System TV
  • 2 HDMI Inputs for Hi Definition 1080i TV
  • Beautiful Piano Black Finish
  • World-Wide NTSC M, PAL BG/PAL I/Secam BG, DK/ PAL DK TV tuners
  • 100/120Hz Fine Motion Advanced for smooth reproduction of fast-moving picture
  • Digital Comb Filter
  • Brightness: 450 cd/m
  • 6MS responce Time
  • Digital audio amplifier with high audio output 10w X 2
  • 32" Active Matrix TFT ASV (Advanced Super View) LCD Panel
  • WXGA ASV LCD Panel by Sharp ASV LCD Technology
  • Audyssey Spatial EQ for theater-like surround sound
  • Dual Picture Function (P & P)
  • Power saving ecological features, such as Advanced OPC (Optical Picture Control)
  • RoHS Compliant
  • Power Consumption AC: 158W